Destekçiler

Destekçilerimiz

Bahçelievler Kaymakamlığı

Avrupa yakasında yer alan Bahçelievler İlçesi, güneyden Bakırköy’e, batıdan Küçükçekmece’ye, kuzeyden Bağcılar’a ve doğudan Güngören’e komşudur. 1992’de Bakırköy’den ayrılarak ilçe olmuştur. Bahçelievler ilçesi, Cumhuriyet, Çobançeşme, Fevzi Çakmak, Hürriyet, Kocasinan, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna, Zafer ve Bahçelievler olmak üzere 11 mahalleden oluşmaktadır. Bahçelievler’in nüfusu da, komşu ilçelerinin nüfusu gibi, 60’lı yıllardan itibaren çok hızlı bir artış gösterdi. 1960 yılında 8.500 olan nüfus, 5 yıl sonra 1965’te 20.881’e çıktı. 1975 yılında ise, Bahçelievler’in nüfusu 100 bini aşmıştır.

İlçemizin Kaymakamı Sayın İlker ARIKAN, 22.06.2017 tarihinden itibaren Bahçelievler Kaymakamlığı görevini yürütmektedir. Kaymakamımız Sayın ARIKAN, toplumsal gelişmeye katkıda bulunacak projelere oldukça önem ve destek vermektedir.

Bahçelievler Belediyesi

İstanbul’un Avrupa yakasındadır. Güneyden Bakırköy’e, batıdan Küçükçekmece’ye, kuzeyden Bağcılar’a ve doğudan Güngören’e komşudur. 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak ilçe olmuştur. Yüzölçümü 16.7 kilometrekaredir.

Bahçelievler İlçesi, Cumhuriyet, Çobançeşme, Fevziçakmak ve Hürriyet mahallelerinin Yenibosna bölgeleri, Kocasinan, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna, Zafer ve Bahçelievler olmak üzere 11 mahalleden oluşmaktadır. Bahçelievler’e bağlı bucak ve köy yoktur.

1950’li yıllara kadar bugün Bahçelievler ilçesinin bulunduğu bölgede Kocasinan ve Yenibosna köyleri vardı. Bahçelievler’in bulunduğu kesim, Bakırköy’ün O-1 karayolunun (eski E-5) kuzeyine doğru büyümesiyle oluşmuştur.

Bahçelievler’in nüfusu da, komşu ilçelerinin nüfusu gibi, 60’lı yıllardan itibaren çok hızlı bir artış gösterdi. 1960 yılında 8.500 olan nüfus, 5 yıl sonra 1965 yılında 20.881’e çıktı. 1975 yılında ise Bahçelievler’in nüfusu 100 bini aşıyordu.

TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLER

1 ) Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı) :

Havuzlu Köşk (Çavuş Başı) Milli Egemenlik Parkının içinde bulunmaktadır. Yapılan ek ve değişikliklere karşın, köşkün genel görünüşü 16. Yüzyıl Osmanlı sivil mimarlığının tüm özelliklerini yansıtmaktadır. Günümüzde çocuk kitaplığı olarak değerlendirilmektedir. Adını 16. Yüzyılda Sultan III. Mehmet zamanında iki defa sadrazamlık yapmış olan Siyavuşpaşa‘dan almıştır.

2 ) Çobançeşme Köprüsü :

Londra Asfaltı’nın Atatürk Hava Limanı Kavşağında yer alır Altı kemerli 38 metre uzunluğunda yontma taşlardan yapılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait bu köprü, suyu bol Ayamama Deresi üzerine kurulmuş iken şimdi suları çekilmiş kuru bir dere yatağı üzerinde durmaktadır.

3 ) Viran Saray (Viran Bosna)

Yenibosna Merkez Mahallesinde Yenibosna İlköğretim Okulu’nun güneybatısında yer almaktadır. Şu anda tamamen viran olmuş, sarayın kalıntıları vardır. Yapılan incelemede Osmanlı Dönemine ait olan saray, bugünkü Yugoslavya’da bulunan Bosna kentinden ismini almıştır. Önceleri Saray Bosna iken saldırı sonucu yıkıldıktan sonra Viran Bosna adını almıştır.

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Evrensel anlamda bilgi üretmek, bilimsel gelişmeye açık, çağdaş, teknolojik ve kültürel birikimin egemen olmasını sağlayacak, toplumun gelişmesine katkıda bulunacak aydın ve yaratıcı düşünebilen insanlar yetiştirme misyonuyla hareket eden Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda bağlı bulunduğu kurumların başarısını en üst düzeye taşıma ve hizmet alanların tamamının memnuniyetini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Emin ÇIKRIKÇI’dır.

Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi

2006 yılında kurulan Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezinin, 26 Kasım 2013 tarihi itibariyle kurum hizmetini, müdürü olarak Sayın Mehmet Hilmi EREN ekibiyle beraber yürütmektedir.

Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi, ilçemizdeki eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi için çalışmalar yapan ve özel eğitim gerektiren bireylerin eğitsel değerlendirme, tanılama ve yönlendirme hizmetlerini sürdüren bir kurumdur. 10000 civarında inceleme dosyasına ulaşmış bulunan ve öncelikle ilçemiz bireylerine ve sonrasında tüm ülke geneline hizmet etmeyi amaç edinen, yurt içi ve yurt dışı çeşitli projelerde üstün başarı elde eden Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi ilklere-farklılıklara imza atmaya niyetli heyecanlı kadrosuyla hizmetlerini sürdürmektedir.